عوامل کاهنده‌ى سرعت در سيستم عامل سيمبيان

چندين عامل مهم دست به دست هم مى‌دهند و سرعت کارکرد گوشى شما را کاهش مى‌دهند، که در اينجا به آن‌ها اشاره خواهيم کرد:

• کاهش حجم حافظه آزاد داخلى گوشى: اين مورد شايد مهمترين عاملى است که سبب کند شدن عملکرد گوشى شما مى‌شود. اين مشکل بيشتر در گوشى‌هايى رخ مى‌دهد که حافظه داخلى کمى دارند. اما در گوشى‌هاى نوکيا سرى N که حجم حافظه داخلى آن‌ها زياد است شما محدوديت زيادى نخواهيد داشت. براى آگاهى از اطلاعات مربوط به حافظه داخلى گوشى بايد مسير زير را طى کنيد:

 

      Menu Options Memory details Phone memory    

 • نصب برنامه و بازى‌هاى متعدد: در سيستم عامل سيمبيان به مانند ويندوز، نصب و عزل مکرر برنامه‌ها باعث کاهش کارايى سيستم عامل مى‌شود و سبب مى‌شود يک سرى فايل بى‌مصرف حافظه گوشى را اشغال کنند.
 
به علاوه برخى از برنامه‌ها وجود دارند که هميشه فعال هستند و مقدارى از حافظه را به خود اختصاص مى‌دهند.

 
اين مشابه همان چيزى است که شما در قسمت
Processes و Task Manager ويندوز مشاهده مى‌کنيد. البته اگر برنامه مديريت فايل FExplorer را بر روى گوشى خود داشته باشيد با مراجعه به قسمت Processes و Tasks، به اين مسئله پى خواهيد برد.

• کاهش حجم حافظه آزاد کارت حافظه: اين مورد ممکن است به اندازه مورد اول تأثيرگذار نباشد اما مسلماً اگر از ظرفيت کارت حافظه شما چيز زيادى باقى نمانده باشد، نبايد از گوشى خود انتظار داشته باشيد که سريع عمل کند. براى آگاهى از اطلاعات مربوط به کارت حافظه گوشى بايد مسير زير را طى کنيد:

 

  Menu Options Memory details Memory card    

 • ويروسى بودن گوشى: احتمالاً پيش‌زمينه ذهنى خوبى در اين مورد داريد! وجود ويروس در هر سيستم عاملى سبب بروز مشکلات زيادى مى‌شود. اگر اهل بلوتوث‌بازى هستيد و گوشى شما بطور غيرعادى کند است، مدت زمان شارژ باترى آن بطور غيرعادى کم است، بدون هيچ دليلى گوشى اموش مى‌شود و ... بايد اين احتمال را بدهيد که گوشى شما ويروسى شده است.

 از اطلاعات خود پشتيبان‌گيرى کنيد:
زمان آن فرارسيده است که به گوشى خود جان تازه‌اى ببخشيد. اينجاست که ريست نرم‌افزارى به داد شما مى‌رسد و يک گوشى نو را به شما تحويل مى‌دهد. پيشنهاد مى‌کنيم که همراه با ريست نرم‌افزارى، کارت ممورى را نيز توسط گوشى فرمت کنيد و در واقع يک خانه‌تکانى کلى انجام دهيد. اما قبل از اين‌کار بايد به چند نکته بسيار مهم توجه داشته باشيد:

• با ريست کردن دستگاه تمام اطلاعاتى که بر روى حافظه داخلى گوشى (Phone memory) وجود دارند، از بين مى‌روند (اين اطلاعات شامل يادداشت‌هاى ذخيره شده در قسمت Note، اطلاعات ذخيره شده در قسمت تقويم و ... مى‌باشد). توجه داشته باشيد که پيام‌هاى SMS و شماره‌هاى دفترچه تلفن بصورت پيش‌فرض بر روى حافظه دستگاه ذخيره مى‌شوند. به علاوه تمامى تنظيمات کنونى گوشى از بين خواهند رفت و به حالت اوليه و يا در اصطلاح کارخانه بازخواهند گشت.

• با فرمت کردن کارت حافظه تمامى اطلاعات موجود بر روى آن از بين خواهند رفت. به عنوان مثال پوشه Office که در بيشتر گوشى‌هاى جديد نوکيا وجود دارد و به نمايش فايل‌هاى Word ،PowerPoint ،PDF و ... مربوط مى‌شود بر روى کارت حافظه دستگاه وجود دارد. علاوه بر اين اگر کارت حافظه را محل ذخيره‌سازى SMSها و شماره‌هاى دفترچه تلفن انتخاب کرده‌ايد بايد نسبت به پشتيبان‌گيرى از آن‌ها دقت داشته باشيد.

براى پشتيبان‌گيرى چند راه وجود دارد ٬ معقول‌ترين راه استفاده از نرم‌افزار Nokia PC Suite است که با آن آشنايى داريد و براى نقل و انتقال فايل‌ها ميان کامپيوتر و گوشى خود از آن استفاده کرده‌ايد. بدين منظور پس از اتصال گوشى خود به کامپيوتر وارد قسمت Backup and restore اين نرم‌افزار شويد و سپس عبارت Make a backup of the phone contents to the PC را انتخاب کنيد. اکنون در صفحه جديد از شما پرسيده مى‌شود که قصد داريد از کدام قسمت‌ها نسخه پشتيبان تهيه کنيد. پس از طى اين مرحله يک فايل Backup ايجاد مى‌شود که شما هر زمان که مايل باشيد مى‌توانيد آن را از طريق همين قسمت در گوشى خود Restore‌ کنيد. 

 در روش ديگر شما مى‌توانيد از اطلاعات کارت حافظه نسخه پشتيبان تهيه کنيد. بدين منظور مراحل زير را طى کنيد:

Menu Organiser Memory Options Backup phone mem

  براى Restore کردن اطلاعات مى‌بايست از همين بخش اقدام کنيد. بد نيست به اين نکته توجه داشته باشيد که يک فايل Backup کلى شامل فايل‌هاى بى‌مصرفى که قبلاً به آن‌ها اشاره شد نيز مى‌شود. پس بهتر است اطلاعات مهم را از گوشى به کامپيوتر منتقل کنيد و سپس بعد از ريست گوشى و فرمت کارت حافظه، آن‌ها را مجدداً به گوشى خود منتقل کنيد.
 
به عنوان مثال مى‌توانيد تمام عکس‌ها، آهنگ‌ها و کليپ‌هاى ويدئويى موجود بر روى کارت حافظه را به کامپيوتر منتقل کنيد و ديگر احتياجى به گرفتن
Backup از کارت حافظه خود نداشته باشيد. البته نبايد وجود SMSها و شماره تلفن‌هاى موجود بر روى کارت حافظه را از قلم انداخت.

شماره‌هاى دفترچه تلفن شايد مهمترين اطلاعات موجود در گوشى شما باشند که از دست دادن آن‌ها شما را به شدت دچار مشکل مى‌کند.

در اينجا دو روش را به شما معرفى مى‌کنيم که مى‌توانيد بسادگى از شماره‌هاى خود نسخه پشتيبان تهيه کنيد:

 • ابتدا گوشى خود را به کامپيوتر متصل کنيد و از طريق قسمت Nokia Phone Browser که در My Computer وجود دارد، بر روى آيکون گوشى موبايل که هم اکنون به پوشه‌هاى ديگر اضافه شده است دوبار کليک کنيد. سپس وارد پوشه Contacts شويد و براى همزمان‌سازى دفترچه تلفن خود با کامپيوتر بر روى دکمه Update که در بالاى صفحه قرار دارد کليک کنيد.

اکنون تمامى شماره‌ها را انتخاب کرده و در يک پوشه دلخواه درون کامپيوتر خود ذخيره کنيد. پس از انجام عمليات ريست نرم‌افزارى و فرمت کارت حافظه، شماره‌هاى ذخيره شده را در همين قسمت کپى کنيد و بر روى دکمه Update‌ کليک کنيد تا شماره‌ها به داخل گوشى منتقل شوند. البته ممکن است بار اول اين مسئله اتفاق نيافتد و شما مجبور شويد اين کار را مجدداً تکرار کنيد. با اين کار شماره‌ها در حافظه داخلى گوشى قرار خواهند گرفت و شما مى‌توانيد با طى مراحل زير آن‌ها را به کارت حافظه منتقل کنيد:

Menu Contacts Options Copy To memory card

• در روش دوم شما شماره‌ها را مستقيماً به داخل کارت حافظه گوشى انتقال مى‌دهيد. بدين منظور مراحل قبل را براى ذخيره شماره‌ها بر روى کامپيوتر خود انجام دهيد. اکنون توسط Nokia Phone Browser وارد بخش کارت حافظه شويد. در آن‌جا از طريق پوشه Others وارد پوشه Contacts شويد و تمام شماره‌ها را در اين قسمت کپى کنيد. براى انتقال شماره‌ها از کارت حافظه به حافظه داخلى گوشى مراحل زير را طى کنيد:

Menu Contacts Options Copy From memory card

  تفاوت سرعت را احساس کنيد.
تمامى مطالبى که تا اينجا گفته شد در واقع مهيا کردن زمينه براى مراحلى است که هم‌اکنون قصد انجام آن‌ها را داريم. پس از اينکه بطور کامل از نسخه‌هاى پشتيبان اطلاعات گوشى خود اطمينان پيدا کرديد زمان آن رسيده است که حرکات کليدى را انجام دهيد. بنابراين ابتدا کارت حافظه را فرمت مى‌کنيم. بدين منظور مراحل زير را طى کنيد:

Menu Organiser Memory Options Format mem. Card

 در مرحله دوم نوبت مى‌رسد به ريست نرم‌افزارى. بدين منظور ابتدا کد #7370#* را وارد کنيد. اکنون از شما اين سؤال پرسيده مى‌شود که تنظيمات گوشى به حالت اوليه بازگردد؟ که براى تأييد آن عبارت Yes را انتخاب کنيد. در انتها کد قفل گوشى (Lock code) از شما خواسته مى‌شود که در حالت پيش فرض اين کد عدد 12345 است.
پس از يکبار خاموش روشن شدن گوشى که البته ممکن است چند دقيقه‌اى به طول انجامد، گوشى شما ريست نرم‌افزارى مى‌شود. هم اکنون شما مالک يک گوشى نو و سرحال هستيد که فرامين شما را در کوتاه‌ترين زمان ممکن انجام مى‌دهد و اينجاست که تفاوت را احساس مى‌کنيد.

سخن آخر
اميدواريم اکنون ديگر خودتان اين توانايى را پيدا کرده باشيد تا گوشى نوکياى خود را ريست نرم‌افزارى کنيد و جان تازه‌اى به آن ببخشيد. اما بار ديگر توجه شما را به اين نکته جلب مى‌کنيم که در مورد پشتيبان‌گيرى از اطلاعات گوشى خود دقت کنيد و محتاط‌تر عمل کنيد تا خداى نکرده از اين بابت دچار مشکل و پشيمانى نشويد.