با توجه به افزایش رو به رشد و سریع تکنولوژی ارتباطات سیار در جامعه آشنایی افراد از مضرات و خطرات ناشی از آن ضروری می باشد.لذا دراین مقاله سعی می شود نظرات مختلف محققان وکارشناسان در باره گوشی تلفن همراه و BTS مورد بررسی قرار گیرد.
1- آزمایش بر روی تخم مرغ

مدتی قبل، یکی از خبرگزاریهای بین اللملی گزارشی از آزمایش یک تخم‌مرغ در کنار یک موبایل را منتشر کرده بود که آن تخم مرغ بعد از گذشت زمانی سفت شده بود.
در عکس‌هایی که با استفاده از دوربین‌های حساس حرارتی گرفته شده است، دیده می شود که یک تخم مرغ را در مقابل یک موبایل روشن در حال صحبت کردن گذاشتند و پس از گذشت یک ساعت، تقریباً نیمی از آن سفت شده بود، زیرا عملکرد امواج مایکرویو موبایل مانند امواج مایکروویو‌های خانگی است که هم اکنون در آشپزخانه‌ها وجود دارد.
با مشاهده این آزمایش به خوبی می توان به عمق این فاجعه و مضرات امواج موبایل برای سلامتی انسان پی برد. ببینید که این امواج با تخم مرغ چه کرد، همین کار را با سلول‌های مغز ما می‌کند.
2- آزمایش بر روی خرگوش

در سوئد روی یک خرگوش آزمایش جالبی انجام دادند. یک خرگوش را کنار یک موبایل گذاشتند که آن موبایل همواره روشن بود. در این مدت هم تغذیه کاملی به آن می‌دادند.
پس از 2 ماه خون و سلول‌های خرگوش را برای آزمایش به آزمایشگاه بردند و نتیجه جالب توجهی را اعلام کردند؛ آن خرگوش با ادامه این وضعیت بیشتر از یک سال زنده نمی‌ماند.
حال باید ببینیم اگر روی یک انسان چنین آزمایشی انجام دهند نتیجه چه می‌شود! اگرچه فکر نکنم کسی داوطلب این آزمایش پیدا شود.
نمونه نسبی آزمایش شده این کار برای انسان را می‌توانید در افرادی ببینید که شغلشان مرتبط با رادارهای نظامی است. آن‌ها طول عمر بسیار کمی دارند و یا بسیاری از آن‌ها در زمان سالخوردگی به بیماری هایی مبتلا می‌شوند که در افراد عادی کمتر دیده می‌شود.

آیا گوشی های موبایل باعث سرطان می شوند؟
افراد زیادی می خواهند جواب این سؤال را بدانند. تلفن هایموبایل از سال 1980 میلادی مورد استفاده قرار گرفته اند. هر چند ظرف سالیان گذشتهاستفاده از موبایل به طور وحشتناکی افزایش پیدا کرد و عمومیت یافت و این رشد همچنانادامه دارد.

هیچ جواب قطعی برای این سؤال که آیا گوشی های موبایل سبب بروزسرطان می شود یا خیر وجود ندارد به این دلیل که اطلاعات موجود در این زمینه فقط بامطالعات مختصر بدست آمده است. اگر چه چندین تحقیق معتبر در این زمینه وجود دارد کهنشان می دهد تاکنون مدرکی که بتواند بین گوشی های موبایل و سرطان رابطه برقرار کنددر دست نیست.

امروز مردم زمان بیشتری را در مجاورت تلفن های موبایل میگذرانند و این باعث می شود مطالعاتی که هم اکنون یا در آینده انجام می شود قطعیتبیشتری پیدا کنند. این مطالعات در زمینه تأثیر موبایل بر تومورهای با رشد کم در مغزدر زمان های طولانی تر ادامه دارد.

تلفن های موبایل از فرکانس های رادیویی با انرژیسطح پایین استفاده می کنند. تاکنون مشاهده نشده است که قرار گرفتن در معرض فرکانسهای رادیویی با انرژی سطح پایین باعث بروز مشکلاتی در سلامتی شود.

در آمریکاسازمان غذا و دارو (FDA) و کمیته ارتباطات فدرال(FCC) راهبردهایی را ارائه کرده اندکه مقدار مجاز انتشار امواج رادیو فرکانسی را برای گوشی های موبایل تعیین کردهاست.

اندازه گیری قرار گرفتن در معرض امواج موبایل با SAR که مخفف عبارت Specific Absorption Rate می باشد.
SAR
مقدار انرژی جذب شده توسط بدن را میسنجد. SAR مجاز در آمریکا 1.6 وات بر کیلوگرم است. براساس آزمایشات FCC این میزانامواج بسیار کمتر از مقداری است سبب بروز تغییراتی در حیوانات آزمایشگاهی شود. درآمریکا هر کارخانه سازنده گوشی های موبایل باید مقدار SAR هر مدل گوشی خود را به FCC اعلام کند.

اگر چه بروز مسئله در اثر استفاده دراز مدت بعید می رسد. ولیبا رعایت نکته هایی می توان میزان ریسک را کاهش داد.

مکالمه های طولانی مدتخود را با تلفن های سنتی انجام دهید.
از گوشی های موبایلی استفاده کنید کهدارای آنتن برای نصب در خارج خودرو هستند.
از هندز فری یا هدست استفاده کنید وگوشی را دور از بدن خود قرار دهید.
میزان SAR منتشر شده از گوشی خود را بدانید. ( در دفترچه راهنمای گوشی به دنبال این اصطلاح بگردید هرچه میزان آن کمتر باشد ضرر آن در مکالمات طولانی تر نسبت به سایر گوشیها با مقادیر بالاتر کمتر خواهد بود)

کودکان و گوشی هایموبایل
معمولاً مطالعات و آزمایشهای انجام شده بر روی بزرگسالان و افراد 18 سال به بالا بوده است و استفاده از گوشی های موبایل توسط کودکان چند سالی است کهمرسوم شده است بنابراین آثار آن بر کودکان نامعلوم است. اما رعایت نکات گفته شدهمیزان ریسک احتمالی را برای کودکان کاهش می دهد.

موبایل و رانندگی
خطر تصادف در حال صحبت کردنبا موبایل بسیار بیشتر از خطر سرطان است. تحقیقات نشان دهنده این است که در پاسخدادن به تلفن در حال رانندگی توجه را از جاده به مکالمه تلفن برمی گرداند. اینتحقیقات مدعی هستند که مشکل این است که مکالمه سبب حواس پرتی راننده می شود و نهخود موبایل. بنابراین استفاده از هندس فری خطر تصادف را کاهش نمی دهد.
یکی دیگر از نظری که مطرح می باشد نظر یکی از اساتید دانشگاه تهران است:
دکترعلی اکبر موسویموحدی، استاد و پژوهشگر برجسته مرکز تحقیقات بیوشیمی - بیوفیزیک دانشگاه تهران(IBB) در گفت‌و‌گو با خبرنگار پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) با بیان این‌کهپرتو‌های الکترومغناطیسی دارای استفاده‌های مثبت و منفی هستند، گفت: امواج ومیدان‌های الکترومغناطیسی که در گستره وسیعی از انرژی و فرکانس‌ها با خواص متفاوتساطع می‌شوند، نقش مثبت و منفی در زندگی جانداران و گیاهان ایفا می‌کنند. این اشعههم در طبیعت و هم در صنعت موجود است، با این تفاوت که وجود اشعه الکترومغناطیسی درطبیعت بهینه بوده ولی باید در صنعت به صورت بهینه استفاده شود.
معاون پژوهشیسابق دانشگاه تهران از تلفن‌های همراه به عنوان یکی از پرمصرف‌ترین تجهیزات دارایامواج الکترومغناطیس یاد کرد و گفت: نقش منفی میدان‌های الکترومغناطیسی و اثرات سوءآن بر سیستم‌های زیستی به دلیل عدم دستورالعمل معین، آموزش صحیح بهره‌برداری واستفاده بهینه از سیستم‌های ارتباطی و مخابراتی به ویژه عدم آشنایی کاربران ازتداخل و تزاحم‌های استفاده همزمان تلفن همراه با وسایل دیگر مانند رایانه، میکروفر،تلویزیون، استفاده از داروهای خاص یا داشتن بیماری و ... است.

میدانالکترومغناطیسی تلفن همراه، نقش تخریبی در ارگانیسم‌ها، بافت‌ها، سلول‌ها،پروتیین‌ها و آنزیم‌ها دارد

این استاد بیوشیمی فیزیک تصریح کرد: اثر سوءمیدان‌های الکترومغناطیسی به ویژه میدان تلفن همراه به صورت فزاینده نقش تخریبی دربدن، ارگانیسم‌ها، بافت‌ها، سلول‌ها و ماکروملکول‌های حیاتی مانند DNA، پروتیین‌هاو آنزیم‌ها خواهد داشت.
دکتر موسوی موحدی با بیان این که در حال حاضر سیستم‌های تلفنهمراه دارای فرکانس 940 مگا هرتز است که به بیشتر بافت‌های بدن از جمله مغز و حتیگوشت و ماهیچه‌ها آسیب می‌زند، ابراز عقیده کرد که نباید به تلفن همراه به عنوانوسیله‌ای بی خطر نگاه کرد و هر کس هر اندازه که تمایل داشت از آن استفاده کند؛ بلکهکاربرد تلفن همراه باید همانند مصرف دارو، محدود و کنترل شده و اصلاحا دارای دوزمشخص باشد؛ به طوری که یک فرد تنها ساعاتی از روز را می‌تواند از موبایل استفادهکند و پس از آن حق استفاده دوباره از آن را نخواهد داشت.

دوز استفاده ازتلفن همراه برای مبتلایان به بیماری‌های گوناگون متفاوت است
استاد مرکزتحقیقات بیوشیمی - بیوفیزیک دانشگاه تهران تصریح کرد: مساله مهم دیگری که باید موردتوجه محققان قرار بگیرد، دوز مشخص استفاده از موبایل برای مبتلایان به بیماری‌هایگوناگون است؛ مثلا، میزان استفاده از تلفن همراه در افراد دیابتی که در برابر امواجآسیب‌پذیرتر از افراد سالم هستند باید متفاوت باشد.

دکتر موسوی موحدی درادامه با اشاره به تحقیقات پژوهشگران مرکز بیوشیمی - بیوفیزیک دانشگاه تهران درزمینه «اثرات میدان الکترو مغناطیسی تلفن همراه (940 MHz) روی هموگلوبین خون» بهایسنا گفت: در این تحقیق، امواج موبایل را به مدت 20 تا 60 دقیقه بر روی هموگلوبینعادی و بیمار تاباندیم، سپس ساختار و عملکرد مولکول هموگلوبین را که وظیفه حیاتیحمل اکسیژن از ریه به بافت‌ها را بر عهده دارد مطالعه کردیم. یافته‌های تحقیق نشانداد اندرکنش میدان الکترومغناطیسی تلفن همراه با هموگلوبین موجب تغییرات ساختاری درآن و کاهش پیوند اکسیژن با پروتیین می‌شود.

وی توضیح داد: اختلال در عملکردهموگلوبین، موجب آزاد سازی اکسیژن بیشتر در بافت و در نهایت بروز ناهماهنگی درواکنش‌های بدن می‌شود.

پرتوهای تلفن همراه، ساختار و عملکرد هموگلوبینخون را دگرگون می‌کند
این استاد بیوشیمی فیزیک تاکید کرد: اثرات سوء تغییرساختاری هموگلوبین خون تحت تاثیر امواج تلفن همراه تنها به آزادسازی بیش از حداکسیژن در بافت محدود نمی‌شود، بلکه بر سایر وظایف هموگلوبین هم تاثیر منفیمی‌گذارد.
دکتر موسوی موحدی با اشاره به این‌که همین پدیده در بررسی اثراتامواج در بیماران تالاسمی هم مشاهده شد، تصریح کرد: در این مورد از نظر ساختارهموگلوبین، ساختمان سوم آن که عامل اصلی عملکردهای این مولکول است، دچار تغییرشد.
موسوی موحدی ادامه داد: البته پژوهش های دیگری توسط دیگر محققان صورتپذیرفته است و اثر اشعه الکترو مغناطیسی تلفن همراه روی ساختار پروتیین‌ها،آنزیم‌ها و DNA نشان داده که اشعه موبایل موجب پارگی رشته‌های DNA می‌شود و به طورکلی بحث توارث و ژن را درگیر می کند.

بدترینشکل تداخل در استفاده همزمان از موبایل و مایکروفر است

این استاد دانشگاهتهران در گفت‌و‌گو با ایسنا افزود: پاره شدن رشته‌های DNA بسیاری از بیماری‌ها رابه دنبال دارد که یکی از مهمترین آنها بیماری سرطان است که امکان دارد این بیماریبه علت درگیری DNA به نسل‌های بعدی هم منتقل شود.

استفاده از تلفن همراهدر مکان‌های مسقف و شهرهای آلوده همانند تهران دوز خاصی دارد
وی در عین حالبر اثرات تداخل استفاده از تلفن همراه و وسایل دیگر مانند مایکروفر، کامپیوتر وهمچنین مصرف داروهای مختلف را بسیار حائز اهمیت دانست، تصریح کرد: تداخل استفاده ازتلفن همراه و وسایل یاد شده اثرات سوء امواج تلفن همراه را تشدیدمی‌کند.

دکتر موسوی موحدی با بیان این که بدترین شکل تداخل در استفاده همزمان ازتلفن همراه و مایکروفر است، تصریح کرد: از سوی دیگر شرایط استفاده از تلفن همراه دراثرات آن تعیین کننده است به عنوان مثال استفاده از تلفن همراه در مکان‌های مسقف وشهرهای آلوده همانند تهران دوز خاصی را طلب می‌کند که امیدواریم با شروع تحقیقاتبتوان دوز استفاده از موبایل برای هر فرد مانند زن، مرد، کودک و غیره مشخصکرد.
بدترین شکل مکالمه، قرار دادن تلفن هنگام کنار گوشاست
قرار دادن تلفن همراه در کمر، آسیب‌های جدی به دستگاه تناسلی انسانوارد می‌کند
دکتر موسوی موحدی با بیان این‌که تلفن همراه در مواقع عدم استفاده بایدبیش از یک متر با کاربر فاصله داشه باشد، تصریح کرد: صحبت با تلفن همراه باید درفضایی باز و حداکثر به مدت یک دقیقه باشد. بهترین حالت در هنگام پیاده روی همگذاشتن تلفن همراه داخل کیف و البته بهترین حالت ممکن خاموش کردناست!
استاد مرکزتحقیقات بیوشیمی ــ بیوفیزیک دانشگاه تهران در پایان با تاکید بر این که در صنعتباید با سرمایه‌گذاری مناسب در زمینه اثرات میدان‌های مغناطیسی روی انسان و محیطزیست تحقیق شود، ابراز امیدواری کرد که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هم بخشی ازبودجه خود را صرف تحقیقات در زمینه اثرات تلفن همراه بر سلامتی شهروندان کرده و دوزموبایل را برای هر فرد و یا بیمار تعیین کند.


مضرات BTS :
فاصله‌ی قرار گرفتن بخش فرستنده و گیرنده‌ی آنتن‌های BTS تلفن همراه که امواج از آن‌ها خارج می‌شود تا زمین، بگونه‌ای است که ضرری متوجه افراد نیست.
تمام امواج الکترومغناطیسی فی‌الذات مضر نیستند، بحث مضر بودن امواج برای آسیب‌رسانی به بدن انسان به قدرت فرستنده، شدت تشعشع و زمانی که فرد در برابر آن قرار می‌گیرد، بستگی دارد.
محاسبات و اندازه‌گیری‌های صورت گرفته در مورد مضر بودن امواج BTSهای تلفن همراه نشان می‌دهد، فاصله‌ی قرار گرفتن بخشی از آنتن که امواج از آن خارج می‌شود، تا سطح زمین و محل رفت و آمد افراد بگونه‌ای است که ضرری متوجه مردم نیست.
تا امروز در سایر کشورها نیز که زودتر از ما نسبت به نصب همین نوع تجهیزات با شرایط فعلی اقدام کردند، گزارش مستندی مبنی بر مضر بودن تشعشعات مذکور ارائه نشده است و اخیرا گزارشی از شبیه‌سازی برای دریافت تاثیرات امواج در آزمایشگاهی خارج از کشور دریافت شده که نشان می‌دهد امواج در باند فرکانسی و شدت تشعشعات موجود به انسان صدمه نمی‌رساند.
آنتن‌ها بگونه‌ای نصب شده که شدت امواج الکترومغناطیس ساطع شده از آن‌ها در سطح زمین، بسیار پایین‌تر از حد مجاز است و هیچ‌گونه ضرری ندارد.
سازمان انرژی اتمی در سایت پارک پردیسان، مطالعاتی بر روی امواج در ارتفاع 1/5 متری برابر با قد متوسط یک انسان انجام داده که نشان می‌دهند امواج منتشره بسیار ضعیف هستند، همچنین امواج ارتفاع 3 متری با فاصله‌ی افقی 4 متر از آنتن، شدتی برابر نیم وات در متر مربع داشتند که تقریبا یک صدم حد میدان مجاز استانداردهای بین‌المللی است.
شدت حد مجاز، حدی است که اگر توان از آن بیشتر شود، که احتمال ضرررسانی امواج الکترومغناطیسی پیش‌بینی شود.
بر اساس گزارش سازمان انرژی اتمی، شدت پرتوها در شرایط فعلی آنتن‌های BTS نصب شده در منازل مسکونی مجاور آن‌ها بسیار کمتر از حد مجاز بر اساس استانداردهای موجود و بلامانع است.
همچنین وزارت بهداشت هم با استناد به گزارشات سازمان جهانی بهداشت عنوان کرده که قرار گرفتن ایستگاه‌های BTS خطری برای مردم ندارد به شرط آن که خروجی از BTSها از شرایط موجود استاندارد، تجاوز نکرده و فاصله‌ی ایمنی 3 تا 5 متری اطراف آن‌ها رعایت شوند.
چنانچه فرد به طور دایم در مقابل تشعشعات یک دکل BTS تلفن‌همراه قرار داشته باشد، بر روی انسان تاثیر منفی می‌گذارد.
هنوز جواب قطعی برای تاثیرات تشعشعات آنتن‌های BTS بر روی انسان وجود نداشته و دقیقا کسی نتوانسته ثابت کند، این تشعشعات برای انسان مشکل‌زا و یا غیر مشکل‌زا هستند
زمانی که افراد با BTSها فاصله‌ی زیادی دارند، میزان تشعشع اثر کمی خواهد داشت، اما چنانچه فرد به طور دایم در مقابل تشعشعات یک دکل قرار داشته باشد، بر روی انسان تاثیرگذار خواهد بود.
میزان تاثیر امواج الکترومغناطیسی آنتن‌های BTS تلفن‌همراه با توجه به شدت و مدت زمان قرار گرفتن فرد در برابر آن بیشتر می‌شود.
آنتن‌های BTS مورد استفاده در شبکه‌ی تلفن‌همراه، کم قدرت و در مقایسه با فرستنده‌های مخابراتی مانند رادار و یا سیستم‌های پر قدرت، از توان پایین‌تری‌ برخودار هستند.
توان BTS‌ ها به طور طبیعی در حد 20 یا 30 وات است که در ارتفاعات پایین‌تر قدرت آن‌ها به جهت نیاز به پوشش کمتر، کاهش می‌یابد.
بیشتر تشعشعات، موازی با سطح زمین و به گونه‌ای قرار می‌گیرند که ما در مقابل حداکثر قدرت آن‌ها قرار نمی‌گیریم و در نتیجه تشعشعات مذکور با توان پایین مشکلی برای انسان ایجاد نمی‌کند، مگر زمانی که فرستنده‌های BTS مستقیما بر روی پنجره قرار داشته باشند.
اگر فرد زمان زیاد و در فاصله‌ی کمتر از 10 متر از آنتن‌های روی دکل BTS و در برابر امواج واقع شود در دراز مدت ممکن است تاثیرات و عوارضی بر روی مولکول‌ها و یا گرم شدن بدن انسان ایجاد نماید.
میزان تاثیر امواج الکترومغناطیسی آنتن BTS تلفن‌همراه با توجه به شدت و مدت زمان قرار گرفتن فرد در برابر آن بیشتر می‌شود.
تشعشعات الکترومغناطیسی همیشه بر سلامت انسان تاثیر داشته‌است، در همین ارتباط تحقیقاتی در جامعه‌ی آمریکا، بر روی تاثیر امواج الکترومغناطیسی تلفن‌همراه بر روی مغز انسان صورت گرفت که نشان می دهد میزان تاثیرگذاری با توجه به شدت بیشتر فرکانس و زمان زیاد قرار گرفتن فرد در برابر امواج بیشتر می‌شود.
هر چقدر به امواجی که از آنتن‌های BTS تلفن همراه ساطع می‌شود فرضا آنتن‌هایی که پشت بام و یا حیاط منزل واقع شدند و افراد دایما در مقابل آن قرار می‌گیرند، نزدیک‌تر باشیم، خطرناکتر خواهد بود.
به همین خاطر یافتن مکان‌ مناسب برای نصب آنتن‌های BTS تلفن همراه از مشکلات اصلی است که سرویس پروایدرهای آمریکا با آن مواجه هستند.
قوی‌ترین امواج زمانی به بدن می‌رسد که فرد زیر آنتن‌های BTS قرار داشته باشد، اما هر چه از فاصله‌ی 5 کیلومتری آنتن‌ها دورتر شویم، امواج قدرت خود را از دست خواهد داد.
قرار گرفتن در معرض تشعشع فرکانس، با سطوح بالا می‌تواند به جهت گرم شدن بافت بیولوژیک بدن خطر ناک باشد.
سال‌ها است این مساله مشخص شده که قرار گرفتن در معرض تشعشعات فرکانس‌های رادیویی بالا به این خاطر که انرژی فرکانس رادیویی می‌تواند بافت بیولوژیکی را به سرعت گرم کند، خطرناک است.
بافت بدن انسان،‌ هنگام قرار گرفتن در معرض تشعشع به دلیل عدم توانایی بدن برای مقابله با پراکنده کردن گرمای اضافی آسیب می‌بیند.
انرژی فرکانس رادیویی با توان یک تا 10 میلی وات بر سانتیمتر و بالاتر می‌تواند گرمایی قابل اندازه‌گیری اما نه در حدی که الزاما به بافت بیولوژیک بدن صدمه برساند، ایجاد کند، سطوح انرژی فرکانس رادیویی محیطی مانند تشعشعات BTS که مردم به طور روزانه با آن رو به رو هستند، بسیار کمتر از سطوح انرژی لازم برای افزایش دمای بدن است.
چند سال پیش مقالاتی علمی به خصوص در خارج از کشور منتشر شد که از مشاهدات تاثیرات بیولوژیکی سطح پایین امواج حکایت می‌کرد، با این وجود در بسیاری از موارد، تحقیقات بعدی قادر به تکرار کردن این تاثیرات نبودند، لذا هیچ تصمیم قاطعی در مورد این که این تاثیرات ممکن است باعث ایجاد خطر سلامتی برای انسان شود وجود نداشته است.

خلاصه کلام:
انتشاربررسی آثار و مضرات دکل‌های برق، مخابرات و گوشی‌ تلفن همراه برای سلامتی انسانتوسط مرکز پژوهش‌های مجلس
مرکز پژوهش‌هایمجلس شورای اسلامی به درخواست یکی از نمایندگان مجلس آثار و مضرات دکل‌های برق ومخابرات برای سلامتی انسان و فاصله معقول آن‌ها از محل‌های مسکونی را بررسیکرد.

دفتر مطالعات زیربنایی مرکز پژوهش‌های مجلس، در پاسخ به درخواست سیدفضل‌الله موسوی ـ نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورایاسلامی ـ با استناد به نتیجه بررسی‌های محققان خاطرنشان کرد که افرادی که بیش ازسایرین در معرض امواج الکترومغناطیسی هستند، معمولا در مراحل اولیه خواب فعالیت‌هایمغزی بیش‌تری نسبت به سایرین داشته و احساس آشفتگی دارند.
هم‌چنین گزارش‌هایعلمی حاکی از آن است که تلفن‌های همراه یکی از منابع اصلی تولید امواجالکترومغناطیسی هستند و دانشمندان بر این عقیده‌اند که استفاده از این وسیلهارتباطی می‌تواند اثرات مخربی بر سلامت انسان داشته باشد.
برخی گزارش‌هایارائه‌ شده از سوی موسسات تحقیقاتی نیز حکایت از آن دارند که امواج الکترومغناطیساثر سویی بر سلامت انسان دارند و در همین ارتباط موسسات گوناگون استانداردهایمتعددی برای تعیین سطح مضر بودن این امواج برای انسان ارائه کرده‌اند که از زمان بهاجرا گذاشته شدن این گونه استانداردها، سطح مضر بودن این امواج کاهش یافته است.
این گزارش پیرامون آثار و مضرات "احتمالی" ناشی از زندگی در زیر دکل‌های برقتصریح کرد که حداکثر چگالی مغناطیسی در زیر یک خط انتقال برق 400 کیلوولت حدود 20میکروتسلا است که این مقدار چگالی در فاصله 15 متری از خط یاد شده به 2 تا 4میکروتسلا کاهش می‌یابد و با توجه به استانداردهای اعلام شده جهانی، در خارج ازحریم خطوط برق هیچ گونه خطری موجودات زنده و از جمله انسان، حیوانات و گیاهان راتهدید نمی‌کند.
هم‌چنین در سمت و سوی فرستنده‌های آنتن‌ مایکروویو نیز در نظرگرفتن فاصله 50 متری از پای دکل، برای دوری از تابش اشعه ناخواسته ضرورت دارد.
مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارش خود با اشاره به بررسی‌های محققان پیرامون مضراتگوشی‌های همراه افزود: بسته به میزان تشعشع دستگاه تلفن همراه و فاصله آن از بدنانسان، اثرات سوء آن کاهش یا افزایش می‌یابد که کم شدن حافظه بلندمدت و کوتاه مدت،سردرد، افزایش فشارخون، بروز عوارض قلبی و نارسایی‌های کلیوی نمونه‌هایی از اثراتسوء گوشی‌های تلفن همراه بر بدن انسان به شمار می‌روند.
phalls.com