تش

از آنجایی که بحث SECURITY ، مشکلات و راه حلهای آن بخش قابل توجهی از مشکلات گوشیهای نوکیا و بخصوص سری BB5 را تشکیل میدهد و حقیقتا" بیش از 80 درصد از تعمیرکاران این رشته یا اصلا" اطلاعاتی در این مورد ندارند و یا دانستنیهایی ناچیز دارند به همین دلیل اغلب در رفع اینگونه مشکلات گیج شده و راه حلهای مختلف دیگران نیز در نهایت حتی اگر مشکل را برطرف کند درک صحیحی از این مبحث برای انان ایجاد نمیکند.
به همین دلیل بر آن شدیم تا توضیحی نسبتا" گویا و قابل درک در این مورد ارائه کنیم.

این مقاله آموزشی در نوع خود در بین کلیه فرومهای فارسی و غیر فارسی موبایل بی نظیر میباشد و امید است که این مبحث ، گره ای هر چند کوچک از مشکلات همکاران گرامی باز کند و درصدی کوچک بر سطح اطلاعات ایشان بیفزاید.


ابتدا شرح چند اصطلاح:

SECURITY چیست ؟
SECURITY را در ذهن خود منطقه ای تصور کنید که همیشه محل جنگی بوده است که یک طرف ان طراحان و سازندگان آن و در طرف دیگر پروگرمرها و سازندگان باکسهای تعمیراتی قرار دارند.
و در هر زمان موفقیت در این جنگ از آن یک طرف بوده است که البته در مورد گوشیهای سری BB5 معمولا" طرف اول پیروزی بیشتری داشته است.

SECURITY منطقه ای است که قسمتهای حیاتی گوشی در ان قرار گرفته و از امنیت بسیار بالاتری نسبت به دیگر قسمتها برخوردار است.

و همین امنیت باعث شده است که پروسه هایی همانند آنلاک ، تغییر سریال و ... همیشه ( بخصوص برای سری BB5 ) برای طرف دوم همراه با مشکلات زیاد و گاها" دور از دسترس باشد.

البته این نکته را نیز فراموش نکنید که کمتر گوشی پیدا میشود که حفره امنیتی ( Security hole ) نداشته باشد . منتها پیدا کردن آن نیز کاری بسیار دشوار است.

بخش امنیتی گوشی ( SECURITY AREA ) از لحاظ تخصصی شامل چندین بخش مختلف میباشد که بحث در مورد ان در مجال این پست نیست .
ما در این بحث این بخش را به دو قسمت که با ان سر و کار داریم تقسیم میکنیم: IMEI و (PM Area (Simlock

تقریبا" اغلب مشکلات SECURITY AREA به این دو قسمت مربوط میشود.

(IMEI (International Mobile Equipment Identity ، یک شماره منحصر به فرد بین المللی برای هر گوشی بوده و از سطح امنیتس بسیار بالایی در سری BB5 برخوردار است. هر گونه آسیب و یا تغییر احتمالی در ان مشکلاتی را برای گوشی ایجاد میکند.

(PM (permanent memory ، بخشی که اطلاعاتی حیاتی از گوشی همچون شبکه ، شارژ و ... در ان قرار دارد.
شامل فیلدهای مختلف است که مهمترین آن فیلد 308 میباشد.
فیلد 308 شامل اطلاعات منحصر به فرد گوشی بوده و به همراه IMEI جزو مواردی است که نرم افزار های تعمیراتی اقدام به بکاپ گیری از ان میکنند.

PM مودیفای شده چیست؟
همانطور که در بالا اشاره شد بخش PM شامل فیلهای مختلف بوده که تعداد این فیلدها در گوشیهای مختلف متفاوت است.
حال اگر ما فیلد 308 را که مهمترین و منحصر به فردترین فیلد این بخش هست از بقیه جدا کنیم ، چیزی که باقی میماند ، همان پی ام مودیفای شده (Modified PM) خواهد بود.
جهت تهیه این پی ام میبایستی به صورت فول ( Full Area ) از بخش پی ام Read گرفت و سپس فایل ایجاد شده را توسط برنامه Notepad باز نموده و فیلد 308 ان را که به صورت [308] شروع میشود تا پایان فیلد حذف کرده و سپس ذخیره کنید.

/ 0 نظر / 77 بازدید