روش نام گذاری دیودها:


روش نام گذاری دیودها:
1» روش ژاپنی: در این روش نامگذاری، از عدد 1 و حرف S که به دنبال آن می آید استفاده می شود. و سپس تعدادی شماره خواهد آمد که مراجعه به جدول می توان مشخصات الکتریکی آن را به دست آورد در این روش، جنس و نوع دیود مشخص نمی باشد. به عنوان مثال دیود 1S3010A، دیود زنراست (درموارد زیادی برای دیودهای زنر حرف A را در انتهای شماره ها می آورند) و دیود 1S310 یک دیود معمولی و دیود 1S2049 دیود واراکتور می باشد.
2» روش اروپایی: در روش اروپایی، تا سال 1960 تمامی دیودها را با حروف OA با تعدادی شماره به دنبال آن مشخص می کردند که با مراجعه به جدول می توانستیم مشخصات الکتریکی آن را بدست آوریم. مانند: دیود OA34 اما از سال 1960 به بعد این روش نامگذاری تغییر کرد. نحوه تغییر بدین صورت بود: دیودهایی که بیشتر در مدارات رادیو و تلویزیون به کار می روند، با دو حرف و سه شماره مشخص می شوند و دیودهایی که کاربرد آنها در مدارات مخصوص می باشد با سه حرف و دو شماره معین می گردند. در ذیل روش نامگذاری دو حرفی و سه شماره ای خواهد آمد:
حرف اول جنس نیمه هادی به کار رفته در دیود را مشخص می کند، اگر دیود از جنس رژمانیوم باشد با حروف A و اگر از جنس سیلیسیم باشد با حروف B مشخص می نمایند.
حرف دوم: یکی از حروف زیر می باشد که نوع دیود را مشخص می کند:
-A دیود معمولی یکسو ساز
- B دیود و اراکتور
- Y دیود یکسو کننده قدرت
- Z دیود زنر
بعد از حروف، شماره هایی آورده می شود که می توان با مراجعه به جدول مشخصات الکتریکی آن را بدست آورد. به عنوان مثال:
دیود معمولی یکسو کننده ژر مانیومی: AA116
دیود معمولی یکسو کننده سیلیسیمی: BA316
3» روش آمریکایی: در این روش نام دیود با 1N شروع می شود و پس از آن تعدادی شماره می آید که با دانستن این عدد و مراجعه به جدول مشخصان دیودها، می توان سایر مشخصات آنرا بدست آورد.

/ 3 نظر / 760 بازدید
نیازمندی های روزانه

خیلی ممنون دوست عزیز که به سایتم سر زدی عرضم به حضور شما که برای راه اندازی سایت علاوه بر خرید دامنه باید شما هاست نیز بخرید(هاست همون میزبانی وبه:مثلا همین پرشین بلاگ میزبانی وبلاگ برای شماست که رایگانه ) من خودم پارس تولزرا برای میزبانی وب پیشنهاد میکنم(www.parstools.com) حالا قیمت دامنه ها همه دامنه ها به جز ir به قیمت 10000الی 12000 تومان میباشد اما اگه از همون سایتی که هاست میگیری دامنه بخری تخفیف ویژه ای بهت میده. دامنه ir سالیانه4000یا 5000 تومان است اما قیمت هاستینگ: 100 مگابایت فضا سالیانه19900تومان 200مگابایت فضاسالیانه29900تومان 500مگابایت فضا سالیانه49900تومان 1000مگابایت فضا سالیانه79900تومان 2000مگابایت فضا سالیانه99900(پلن حرفه ای) همون طور که گفتم پارس تولز هم هاست میفروشه هم دامنه میتونی به سایتش بری وخودت هم نگاه کنی امیدوارم تا حد زیادی پاسخ سوال شما را داده باشم .:اگه سوال دیگه ای داشتی بازهم به من سربزن:. [تماس]

harki

kheili mamnooooonam bekhatre in koli estefade kardam khastenabashid:)

milad

سلام دمتون گرم سایتتون خیلی عالی بود مرسی