درایومجازی چیست؟

همانطور که از نامش پیداست درایو مجازی ، یک درایو ی هست که به صورت مجازی در کامپیوترشما ساخته می شود. بدون اینکه CD یا DVDدرایوی را خریده باشید و به کامپیوتر خود نصب کرده باشید. باساخت درایو مجازی اگر به My Computer خود بروید مشاهدهخواهید کرد که علاوه بر CD یا DVD درایوی که دارید یک یا چنددرایو دیگر نیز در My Computer شما به چشم میخورد.

Image چیست؟

ایمیج یک فایل هست که تمامی اطلاعات داخل یک سی دی یا دی وی دی را درون خود جای داده است.  و نسبت به برنامه ای که از CD یا DVDImage , تهیه شده ، دارای پسوند های مختلفی ازجمله .iso,.ccd,.nrg,.mdf و غیره می باشند.

بسیاری از نرم افزارهای سی دی و دی وی دی مثل Nero ,Clone CD , Clone DVD, Alcohol 120%, Power iso , Blind write suite,  Ashampoo, Roxioو غیره توانایی ساخت ImageCD یا DVD رادارند. به این صورت که  کافی است تا CD یا DVD خود را درون CD ROM یا DVD ROM خود قرار دهید و به این نرم افزار ها بگویید تا از آن ها Image تهیه کند.

   

درایومجازی چه کاربرد هایی دارد؟

با استفاده از درایو مجازی شما قادر هستید تا انواع Image های CD یا DVD را بدون نوشتن روی CD یا DVD باز واجرا کنید. به این صورت که روی درایو مجازی راست کلیک می کنید و گزینه Mount را انتخاب می کنید ، سپس مکان Image خود را از منوی باز شده به برنامه می دهید  تا برنامه آن را اجرا نماید ، به طوری که اگرکسی نداند  Image است فکر می کندCD یا DVD درون CD ROM یا DVD ROM قرار دارد .

یعنی همانگونه

فایده درایو مجازی چیست؟

1.برای مثال در بسیاری از بازی های کامپیوتری برای اجرا شدن برنامه از شما می خواهد  تا زمان اجرا بازی  کند CD یا  DVDبازی را درون CD/DVD Drive خود قرار دهید  و تا زمانی که از بازی خارج نشده اید اگر CD یا  DVDرا از دستگاه خارج کنید بازی قطع می شود ، این کار فشار زیادی روی CD/DVD Drive شما می آورد و باعث ضعیف شدن آن می شود، که اگر این کار را زیاد انجام دهید بعد از مدتی مجبور خواهید شد که به علت خرابیCD/DVD Drive خود یکی دیگر تهیه کنید. یا حتی CD یا DVDبازی نیز ممکن است دچار خش شده و از بین برود. اما با گرفتن Image از CD یا  DVDخود قادر خواهید بود تا با ساخت یک درایو مجازی و باز کردن Image درون درایو مجازی ازخراب شدن زود هنگام CD/DVD Drive خود جلوگیری به عمل آورید.

2.البته این فقط بازی ها نیستند که احتیاج دارند تا همیشه CD یا  DVD را درون CD/DVD Drive خود نگه دارید بلکه بسیاری از نرم افزار های کامپیوتری هم چنین خواسته هایی را از شما دارند.

3.بسیاری از فایل هایی را که از اینترنت دانلود میکنید به صورت Image هستند که شما باید آن ها را یا توسط درایو مجازی باز کنید و یا اینکه آن Image را روی سی دی یا دی وی دی رایت کرده و سپس استفاده کنید.

چه نرمافزارهایی قادر به ساخت درایو مجازی هستند؟

نرم افزارهای زیادی قادر به ساخت درایو مجازی می باشند که از مشهورترین آن ها می توان به نرم افزارهای زیر اشاره کرد

Daemon Tools, Virtual Clone Drive, Power .

i

/ 2 نظر / 58 بازدید
سارینا

سلام عزيزم سايتت هم مطالب خوبي داره هم بازديدش خوبه [ماچ]يه خواهش داشتم سايتم رو توي قسمت پيوندها لينک کن بهم خبر بده بهت 500تا بازديد رايگان ميدم همون روز دوست داشتي هم ميتوني عضو سايتم بشي روزانه کلي بازديد واسه سايتت بدست بياري!!![نيشخند][تعجب] با عضو شدن در سايت 300 بازديد رايگان دريافت کنيد!!!! اين سايت مخصوص بچه هاي گل پرشين بلاگ هستش [بغل][ماچ] www.talarank.com

بهرام محمدپور

با سلام. اگه مایل به تبادل لینک هستید منو با نام مقالات کامپیوتر لینک کنید.سپس از طریق ارسال لینک یا نظرات وبلاگ خبر بدید خبر بدید تا لینک شما رو تو وبلاگ قرار بدیم. ضمنا پیشنهاد میکنم از پست هایی که تحت عنوان افزایش آمار و ترافیک سایت است دیدن کنید و آدرس زی رو با عنوان افزایش آمار لینک کنید. http://stcomputer.rozblog.com/Cat/335 با تشکر