صفحه سفید در گوشی های نوکیا و تعمیر آن

 صفحه سفید در گوشی های نوکیا 
صفحه سفید در گوشی های نوکیا 

صفحه سفید در گوشی های نوکیا(سری bb5 و wd-2) به دو صورت میباشد:
اول گوشیهایی که با وجود صفحه سفید بودن آنتن میدهند و تماس برقرار میشود.
دوم گوشیهایی که در Startup اولیه گیر میکنند و صفحه سفید می مانند.

جهت رفع عیب صفحه سفید در گوشیهایی که آنتن میدهند موارد زیر باید رعایت گردد:
1. در اثر آب خوردگی و یا ضربه شدید (هم روی برد و هم روی lcd) از لحاظ رسوب و قلع مردگی کاملا بررسی نموده و رفع ایراد میکنید.
2. تست کردن lcd با یک lcd سالم دیگر 
3. بررسی ولتاژهای vio به مقدار1.8v و vaux به مقدار2.8v 
از آنجایی که ولتاژ vio و vaux را آی سی retu تولید میکند بنابراین در صورت عدم ولتاژهای مربوطه به این قطعات (کانکتور lcd تا آیسی Retu) را کاملا بررسی نموده و در حالت سالم بودن ارتباطات مدار , ایسی retu را تعویض مینمائیم.
4. تعویض esdهای lcd , اما قبل از نصب esd جهت دقت در کار بهتر است که از اتصالات پایه های esd به کانکتور lcd کاملا مطمئن شویدو در صورت برقرار بودن اتصالات مدار مربوطه esd را نصب نمائید.
5. در نهایت با توجه به رعایت موارد فوق در اکثر موارد خرابی از آی سی omap میباشد که باید آن را ریبال و در صورت عدم نتیجه آن را تعویض نمائید.

جهت رفع عیب در گوشیهای سری bb5 که با دو cpu کار میکنند و در startup اولیه گیر میکنند و صفحه سفید میباشند بدین قرار میباشد:
این عیب اکثرا در گوشیهای آبخورده دیده میشود و صفحه سفیدی بدین صورت , از نداشتن ولتاژهای vcore و vio نشئت میگیرد.
آی سی tahvo ولتاژ vcore rap3g را فعال میکند و با فعال شدن اسیلاتور داخلی rap3g , ولتاژ vcore برای راه اندازی omap فعال میشود , بنابراین نداشتن ولتاژ vcore در آی سی omap یکی از دلایل مهم صفحه سفید میباشد.
در بسیاری از گوشی های wd2 و bb5 تامین ولتاژ vcore بر عهده رگلاتور smps میباشد و این رگلاتور از ولتاژ باتری تغذیه میگردد و ولتاژ 1.4v را تولید مینماید.
در صورت خرابی رگلاتور smps آنرا تعویض نموده و ولتاژ مورد نظر آی سی omap را تامین مینمائید.

در صورت در دسترسی نبودن رگلاتور smps میتوانید با جامپر زدن مشکل را حل نمائید.
به این طریق که ضمن خارج نمودن رگلاتور smps از برد , از قسمت ولتاژ vcore rap3g کمک گرفته و به ولتاژ vcore omap جامپر میزنیم.
به طور مثال :
در گوشی n70 از هرکدام از خازنهای c2807 الی c2802 که در ازتباط با ولتاژ vcore rap3g میباشند را به یکی از خازنهای c4807 الی c4801 که این خازنها هم در ارتباط به vcore omap هستند جامپر میزنید و با این روش ولتاژ vcore omap را تامین میکنید.

در گوشیهای bb5 عوامل دیگری بغیر از ولتاژ vcore در صفحه سفید بودن گوشی نقش دارند:
از جمله نداشتن ولتاژ vio جهت تغذیه ic flash combo میباشد.
در بسیاری از گوشیهای bb5 جهت تعویض ic flash combo از رگلاتور ape استفاده میکنند که این رگلاتور از باتری تغذیه میگردد و ولتاژ 1.8v vio را برای ic flash combo تامین میکند.

جهت رفع این مشکل در صورت عدم دسترسی به این رگلاتور میتوانیم آن را از برد جدا نموده و برای تامین ولتاژ vio به مقدار 1.8v برای ic flash combo , در نقاط دیگری از برد که دارای ولتاژ vio هستند و آی سی retu تامین کننده آن میباشد کمک گرفته و جامپر میزنید.

اما رفع عیب صفحه سفید در گوشیهایی که با یک cpu کار میکنند:
این موارد بیشتر در گوشیهای wd2 (6600-7610-3230-…) که دارای رگلاتور smps میباشند و سری bb5 (3250-6270-5300-6300-…) که بدون رگلاتور smps میباشند به چشم میخورد.

در این سری گوشیها در صورت داشتن رگلاتور smps آنرا تعویض مینمائیم و اگر دسترسی به این رگلاتور ندارید آنرا از برد جدا نموده , جهت تغذیه ولتاژ vcore به مقدار 1.4v از ولتاژ vio به مقدار 1.8v کمک گرفته و جامپر میزنید.(تجربه نشان داده است که 0.04 ولت برای cpu مشکل ساز نمیباشد). البته این مورد جامپر زدن را سری bb5 در مورد گوشیهایی که با دو cpu کار میکنند میتوان استفاده نمود.

در حالتیکه با وجود داشتن ولتاژهای vcore و vio همچنان گوشی در startup اولیه گیر میکند , در مواردی همانطور که در بالا اشاره شد به خود ic flash برمیگردد که با ریبال نمودن آن مشکل حل میگردد.
برای مثال در گوشی n73 در همان start اولیه با یک ویبره زدن به صورت صفحه آبی ظاهر میگردد که در اکثر موارد با ریبال نمودن icflash combo مشکل حل میگردد.

در گوشیهای wd2 با داشتن ولتاژهای vcore و vio اگر گوشی به صورت صفحه سفید گیر کرده است در صورتیکه با erase و full flash نمودن برطرف نگردید عیب میتواند از آی سی زوکوس و حتی از آی سی های فلش نیز باشد.

توجه داشته باشید اگر گوشی در حالت local mode میرود با self test گرفتن خرابی آیسی مورد نظر مشخص میگردد.

با دانستن موارد فوق دیگر نیازی به solution جهت تعمیر صفحه سفید ندارید.

امیدوارم مطالب فوق مفید واقع گردد.

/ 1 نظر / 121 بازدید
حسین

با عرض سلام خسته نباشید گوشی من CPU ان عوض شده ولی برنامه ی این CPU را که باید از شرکت NOKIA دریافت کنم به علت مشکلات سایت ان پس از 6ماه هنوز نتوانسته ام بگیرم.به نظر شما باید چکار کنم ؟